توسعه فناوری
کسب‌و‌کار بر پایه جلبک
بانک سلولی
جلبک و ریزجلبک
مشاوره تخصصی
کشت و فرآوری

میکرو جلبک ها و روش های نوین درمان سرطان | کاربرد جلبک ها در پزشکی

کاربرد جلبک ها در پزشکی و درمان سرطان

میکرو جلبک ها و روش های نوین درمان سرطان | سرطان موضوع همه روزه بحث های پزشکی است که نیاز به بکارگیری استراتژی های درمانی نوین دارد. شیمی درمانی و پرتودرمانی روش های درمانی استانداردی هستند که برای درمان سرطان به کار می روند. اما نتایج سوء این درمان ها بر بیماران، مشکلات گوارشی حاد و کاهش سیستم ایمنی است. این اثرات جانبی می توانند با یک سری از روش های درمانی جدید کاهش یابد.

میکرو جلبک

درمان سرطان با ترکیبات طبیعی جدا شده از جلبک ها

تحقیقات زیادی در مورد تاثیرات ترکیبات موثره دارویی استخراج شده از گیاهان  بر روی بسیاری از بیماری ها و از جمله تومورهای سرطانی انجام شده است. اما در مورد جلبک ها این مطالعات اندک است. ترکیبات دارویی تکمیل کننده و جایگزین که از میکرو جلبک و ماکرو جلبک ها استخراج می شوند و به عنوان ماده ضد سرطان گزارش شده اند، حتی در مواردی تاثیرات چشمگیر تری نسبت به ترکیبات موثره گیاهی داشته اند. میکروجلبک ها دسته ای از ترکیبات فنولی تولید می کنند که کاملا با فنول های گیاهی متفاوتند.

پیشنهاد مطالعه: میکرو جلبک ها و روش های نوین درمان سرطان | کاربرد جلبک ها در پزشکی

مقادیر کلروفیل و کاروتنوئیدها در جلبک ها بیشتر از بعضی از گیاهان هستند. ترکیبات با فعالیت زیستی مثل کاروتنوئیدها، انواع پلی ساکاریدها، ویتامین ها، آنتی اکسیدانت ها، استرول، فیبرها و مواد معدنی و … علم پزشکی را یک قدم به سمت تولید داروهای ضد تومورهای بدخیم به جلو می برد.

ریزجلبک ها از طریق ساز و کارهای مختلف  می توانند کمک به افزایش قدرت دفاعی و سیستم ایمنی میزبان و در عین حال مانع رشد سلول های سرطانی می شوند. افزایش سلول های کشنده (Natural Killer Cells) و تحریک القای مرگ سلولی برنامه ریزی شده  در سلول های سرطانی از ساز و کارهایی اثبات شده در تحقیقات تاکنون هستند.

ترکیب ضد سرطان ریز جلبک

پیشنهاد مطالعه: ساندویچ سبز Ikea

در مقاله های بعدی به تشریح در مورد ترکیبات ضد سرطان استخراج شده از ریزجلبک های مختلف می پردازیم. با ما همراه باشید.

کلمات کلیدی: میکروجلبک، کاربرد جلبک ها در پزشکی، کاربرد جلبک ها در درمان سرطان، آنتی اکسیدانت

مراجع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3674937/

https://www.researchgate.net/profile/Meivelu_Moovendhan5/publication/325745858_QUANTITATIVE_ANALYSIS_OF_PHYTOCHEMICAL_PROFILE_IN_MARINE_MICROALGAE_CHLORELLA_VULGARIS/links/5b215d4a0f7e9b0e37403a54/QUANTITATIVE-ANALYSIS-OF-PHYTOCHEMICAL-PROFILE-IN-MARINE-MICROALGAE-CHLORELLA-VULGARIS.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30576933

پیشنهاد مطالعه: جلبک اسپیرولینا پلاتنیس

یک دیدگاه بگذارید

راه های ارتباطی

@zisthub

09120269404

zisthubco@gmail.com