09120269404
خدمات آزمایشگاهی
سنجش متابولیت ها
بانک سلولی
جلبک و گیاه
مشاوره تخصصی
کشت و فرآوری

تولید جلبک | مزایای اقتصادی مزرعه جلبک – بانک سلول های گیاهی

پرورش جلبک

ریزجلبک ها منابع مناسبی برای تولید سوخت زیستی و جذب CO2 حاصل از فعالیت نیروگاه ها هستند.  همان جلبک هایی که گاه ساحل دریاها را مورد حمله قرار می هند و باع ایجاد بوی بد و حتی سمیت می شوند با مدیریت صحیح و کشت کنترل شده به یک منبع مناسب برای تامین سوخت زیستی تبدیل می شوند. این موجودات میکرو یا ماکروسکوپی آبزی که همانند گیاهان خشکی زی فتوسنتز می کنند در حال تبدیل شدن به نسل سوم سوخت های زیستی هستند.

پیشنهاد مطالعه: بانک های سلولی

برای چه جلبک کشت کنیم؟

آسان ترین راه کسب درآمد از جلبک، کشت آن در خانه است. برای کشت جلبک در خانه بهترین گزینه  جلبک اسپیرولینا هست که به خاطر ارزش بالای غذایی می تواند مورد مصرف خانگی قرار گیرد. اسپیرولینا حاوی تمامی آمینواسیدهای ضروری بدن است و برای گیاه خواران ، یک منبع مناسب پروتئینی است . حدود % 64 آن ، پروتئین است . با یک پیمانه اسپیرولینا (حدود 100 گرم ) ، می توان تمام نیازهای روزانه به آهن ، ویتامین B1 و B10 و %30 نیازهای روزانه به ویتامین A ، C ، E و کلسیم را تامین کرد .

یک مزرعه جلبک می تواند برای اهداف مختلفی به کار گرفته شود. برای مثال بسیاری از پرورش دهندگان ماهی و میگو جلبک مورد نیاز برای تغذیه مزرعه شان را خود تهیه می کنند. پرورش دهندگان ماهی های زینتی نیز گروهی هستند که  به جلبک هایی با ارزش غذایی بالا مثل اسپیرولینا و هماتوکوکوس نیاز بیشتری دارند. همچنین در کشت ماهی سالمون به جلبک هماتوکوکوس نیاز ویژه هست چرا که علاوه بر کمک به حفظ سلامت ماهی، تنها عامل رنگ دهنده به گوشت سالمون نیز می باشد.

پرورش دهندگان صدف نیز از جلبک برای تغذیه مزرعه خود استفاده می کنند. همچنین جلبک برای پرورش دهندگان گاو و گوسفند و ماکیان نیز به عنوان یک منبع غذایی سالم و ارزشمند استفاده می شود. که در نهایت برای انسان نیز سودمند است. برای مثال مرغ هایی که در رژیم غذایی شان آستازانتین استفاده شده است، تخم مرغ هایی غنی از امگا9، DHA و آستازانتین نسبت به یک تخم مرغ معمولی دارند. این تخم مرغ ها از نظر میزان پروتئین و کربوهیدرات غنی تر و میزان کلسترول پایین تری دارند.

حتما مطالعه کنید: جلبک در داروسازی

پرورش جلبک

انتخاب سویه مناسب جهت کشت از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال  طبق گزارش FAO در سال 2004   تولید جلبک اسپیرولینا تنها در چین به 41 هزار تن رسید. و این در حالی بود که کل تولید جهانی اسپیرولینا 65 هزار تن گزارش شده بود و تولید مازاد بر نیاز باعث کاهش قیمت اسپیرولینا شد.

بنابر این انتخاب سویه هایی که بازار تخصصی تری داشته باشند از درصد اطمینان بالاتری برخوردار است. برای مثال جلبک هایی که تولید کننده نوع خاصی از متابولیت های شیمیایی هستند و در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شوند و یا حتی جلبک هایی که جزو رژیم غذایی (لامیناریا و پورفیرا ) مردمان شمال شرق آسیا هستند انتخاب را محدود تر ولی هوشمندانه تر می کند.

پیشنهاد مطالعه: میکرو جلبک ها و روش های نوین درمان سرطان

کشت ماکروجلبک ها

کشت ماکروجلبک های دریایی[1] نیاز به کار بیشتر دارد و البته دارای ریسک بیشتری هم هست. چرا که بهترین مکان برای کشت شان سواحل دریاها و اقیانوس هاست و شرایط آب و هوایی نقش مهمی در تضمین کیفیت محصول دارد که می تواند منجر به دست یافتن به محصولات بیشتر شود و یا در اثر یک طوفان دریایی کل مزرعه از بین برود.

پرورش جلبک

نسل سوم سوخت های زیستی

مهمترین جنبه اقتصادی و زیست محیطی کشت جلبک، استخراج سوخت زیستی از آن است. امروز جایگزینی سوخت های زیستی با سوخت های فسیلی از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرفی سلول های ریزجلبک با سرعت رشد بالا که می توانند در چند ساعت دوبرابر شوند ارزش استفاده از آنها به عنوان سوخت زیستی را نسبت به سایر محصولات کشاورزی مثل ذرت و … بالاتر می برد. طبق گرارشات سالانه از هر هکتار مزرعه جلبک می توان 40-16 هزار لیتر سوخت زیستی به دست آورد.

پیشنهاد مطالعه: تصفیه آب با جلبک ها

یک تیر و چند نشان

با توجه به اینکه جلبک ها از CO2  موجود در هوا استفاده و اکسیژن آزاد می کنند، مزارع جلبک می توانند در نزدیکی مناطق آلوده مثل نیروگاه های تولید برق احداث شوند. به این ترتیب یکی از مشکلات که تامین CO2 لازم برای رشد است از این طریق برطرف می شود.

مساله دیگر در مورد کشت جلبک زمین است. اما نگران نباشید. در واقع هر زمینی که قابلیت کشاورزی نداشته باشد می تواند به یک فرصت عالی برای کشت جلبک تبدیل شود. جلبک ها می توانند در فاضلاب ها و آب های شور رشد کنند. بنابراین هیچ رقابتی برای کشت جلبک با سایر محصولات زراعی وجود ندارد.

ایجاد شغل

این واقعیت که جلبک در هر جا و هر شرایط آب وهوایی و با انواع اقسام روش های کشت می تواند رشد کند و اینکه بیومس تولید شده از جلبک در صنایع مختلف غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، و سوخت زیستی یک منبع ارزشمند است،  می تواند جلبک ها را به عنوان یک عامل ایجاد شغل معرفی کند. این موضوع  نه تنها برای تولیدکنندگان و صاحبان صنایع که برای محققان، قانون گذاران و سرویس های مالی و مارکتینگ بازار بسیار گسترده ای را فراهم می کند. بر اساس گزارش ABO[2] ، مزارع جلبک پتانسیل ایجاد بیش از 200 هزار شغل را در ایالات متحده آمریکا تا انتهای سال 2020  دارند.

در مقاله ای که دکتر لباب پور در مورد امکان کشت جلبک در سواحل خلیج فارس و دریای عمان منتشر کرده است حدود 38 نقطه تولید گاز  CO2 در استان های خوزستان و بوشهر شناسایی شده است که با فناوری کشت ریزجلبک در استخرهای روباز، پتانسیل تولید 540 هزار تن زیست توده جلبک در هر دوره کشت را گزارش کرده است. علاوه بر مناطق شناسایی شده ، سویه های بومی جلبک در دریاچه های ارومیه،  مهارلو و بسیاری دیگر از نقاط ایران پتاسیل قوی برای کارآفرینی هستند.

 

پرورش جلبک

در کشور ما این صنعت بسیار نوپاست ولی به نظر می رسد که با پتانسیل جغرافیایی موجود در شمال و جنوب کشور، تنها نیازمند مدیریت صحیح برای رشد است.

کلمات کلیدی: تولید جلبک ، مزرعه جلبک، سوخت زیستی، ایران

دسته بندی: تولید جلبک

منابع:

https://agronomag.com/the-economic-benefits-of-algae-farms/

https://jgs.khu.ac.ir/article-1-2673-fa.pdf

https://onzeneggs.com/astaxanthin

[1] Seaweed

[2] Algal Biomass Organization

یک دیدگاه بگذارید

راه های ارتباطی

@zisthub

09120269404

zisthubco@gmail.com