توسعه فناوری
کسب‌و‌کار بر پایه جلبک
بانک سلولی
جلبک و ریزجلبک
مشاوره تخصصی
کشت و فرآوری

جلبک در داروسازی | جلبک ها چگونه وارد دنیای داروسازان شدند؟ | خواص دارویی جلبک

خواص دارویی جلبک ها

بسیاری از ترکیبات موثره طبیعی که به عنوان ترکیبات ضد سرطان کشف شده اند، در آب نامحلول هستند و یا حلالیت کمی دارند. به همین خاطر فرموله کردن آن ها به عنوان دارو، بسیار مشکل و یا حتی غیر قابل امکان است. برای مثال ترکیب Camptothecin که به عنوان یک داروی ضد سرطان قوی در تحقیقات آزمایشگاهی استفاده می شود عملا به خاطر نامحلول بودن در آب نمی تواند به صورت دارو استفاده شود.

پیشنهاد مطالعه: ترکیب ضد سرطانی جلبک ها | خواص ضد توموری ترکیبات استخراج شده از سیانوفیت ها

جلبک در داروسازی

فناوری نانو برای حمل متابولیت های دارویی

برای حل این مشکل نانوتکنولوژی به کمک آمده است تا حلالیت کم این ترکیبات آبگریز دریایی ! را  حل کند. نانوداروها مزیت های بسیاری دارند بعضی از آنها عبارتند از: حفاظت از ویژگی های زیستی دارو  در مقابل عوامل فعال در سرم، ماندگاری بالا در جریان گردش خون، کاهش اثرات جانبی دارو، افزایش نفوذپذیری، رهایش هدفمند دارو خصوصا در درمان سرطان و کپسوله کردن ترکیبات با حلالیت کم در نانوذرات که می تواند داروهای با پایه ترکیبات استخراج شده از جلبک را به طور هدفمند به بافت مورد نظر برساند.

کنترل هدهفمند آزاد سازی دارو پس از رسیدن نانودارو به بافت مورد نظر می تواند از پایه نانوذره جدا شود و به عنوان مهار کننده بیماری عمل کند. همچنین از آنجایی که نانوذره سوبسترای پمپ های انتقال دهنده دارو نیست بنابراین اشباع شدن فعالیت پمپ و مقاوم شدن به دارو اتفاق نمی افتد.

جلبک در داروسازی

مزایای استفاده از نانوذرات برای بهبود تاثیر کذاری داروهای بر پایه جلبک

سازو کارعمل داروهای بر پایه جلبک با فرمولاسیون نانو در درمان سرطان

تاثیر نانوذرات بر القای مرگ سلولی در سلول های سرطانی اثبات شده است. استفاده از فرمولاسیون نانو باعث آسیب به غشای سلول سرطانی می شود و به دنبال آن فعال شدن پروتئین P53 (روشن کننده ژن های مربوط به آپوپتوز) و سایر پروتئین های مسیر مرگ سلولی برنامه ریزی شده از جمله Bax، Bad و Bak که باعث پاره شدن غشای میتوکندری می شوند.

با از بین رفتن تمامیت غشای میتوکندری، سیتوکروم c از غشا به بیرون نشت می کند و آنزیم کاسپاز3  فعال می شود. کاسپاز با شکافتن غشای هسته وارد هسته شده و رشته های DNA را قطعه قطعه می کند. در همین زمان افزایش بیان پروتئین C-myc  با کاهش فعالیت ژن های ضد آپوپتوز (Bcl-2 و Bcl-XL) فرآیند آپوپتوز را تقویت می کند و نهایت مرگ سلولی اتفاق می افتد.

حتما بخوانید: میکرو جلبک ها و روش های نوین درمان سرطان | کاربرد جلبک ها در پزشکی

جلبک در داروسازی

جایگاه داروهای ضد سرطان بر پایه جلبک در دنیا

داروهای نانوفورموله بر پایه جلبک علاوه بر زیست سازگاری بالاتر  و اثرات جانبی کمتر، می توانند هزینه های بالای روش های مخرب شیمی درمانی و پرتودرمانی را از دوش بیماران بردارند. تاکنون تنها دو دارو Brentoxab vedotin وCryptophycin 1 با موفقیت مراحل تایید کلینیکال خود را گذرانده اند در بازار به فروش می رسند.

قبل از رسیدن به تاییدات کلینیکی محدود بودن منابع جلبک با توجه به تولید کم و روش های استخراج مشکل از جمله موانع رسیدن به تولید با صرفه اقتصادی است. تلاش های محققان برای انتخاب سویه های با محصول بالا، بهبود روش های کشت و استفاده از ابزارهای ژنتیکی برای رسیدن محصولات با ارزش اقتصادی بالا همچنان ادامه دارد. با این توصیف، نتایج به دست آمده از مطالعات محققان سراسر دنیا امید استفاده از روش های درمانی بهتر هر روز بیشتر می شود.

پیشنهاد مطالعه: پرینت 3 بعدی جلبک ها تامین کننده اکسیژن برای نمو سلول های بنیادی بیوپرینت شده

کلمات کلیدی: جلبک در پزشکی، جلبک در داروسازی، درمان سرطان با جلبک ها، بهینه سازی کشت جلبک، متابولیت های با خاصیت درمانی در جلبک ها

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29882898

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24549205

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28390929

 

 

یک دیدگاه بگذارید

راه های ارتباطی

@zisthub

09120269404

zisthubco@gmail.com