09120269404
خدمات آزمایشگاهی
سنجش متابولیت ها
بانک سلولی
جلبک و گیاه
مشاوره تخصصی
کشت و فرآوری

تصفیه آب با جلبک ها | فیلترهای ساخته شده از جلبک برای حذف پاتوژن ها از آب

فیلترهای ساخته شده از جلبک برای حذف پاتوژن ها از آب

بحران آب در بنگلادش، یک مشکل جدی اجتماعی است که هم زدنگی شهری و هم زندگی روستایی را تحت تاثیر قرار می دهد. بنگلادش کشوری با جمعیت 162 میلیون نفر است. تنها در دو شهر دهاکا و چیتاگونگ مردم از آب لوله کشی استفاده می کنند که آن هم به خاطر آلودگی های میکروبی، قبل از مصرف باید جوشانده شود. 11% مرگ و میر در بنگلادش به خاطر بیماری های عفونی مربوط به آب ناسالم است و از بین عوامل بیماریزا، ویروس ها بیشترین سهم را دارا هستند.

پیشنهاد مطالعه: استفاده از جلبک ها برای حل مشکل پلاستیک

روش های معمول عفونت زدایی از آب مثل جوشاندن آب به خاطر بالا بودن قیمت انرژی، از نظر اقتصادی برای مردم امکان پذیر نیست. و استفاده از چوب درختان هم به نابودی جنگل ها می انجامد. استفاده از نور خورشید نیز چندان کارامد نیست. چرا که مواد سمی آزاد شده از ظروف پلاستیکی در اثر تابش نور خورشید خود منشاء بیماریهای دیگری می تواند باشد.

تصفیه آب با جلبک

پیشنهاد مطالعه: جلبک در داروسازی

تصفیه آب با کمک جلبک ها

در همین راستا، پروزه ای مشترک بین دانشگاه آپسالا سوئد و دانشگاه دهاکا بنگلادش با آزمایش یک نوع کاغذ فیلتر موفق به پاکسازی آب از میکروب ها به ویژه ویروس ها شدند. این فیلتر کاغذی ، با کمک فناوری نانو از جلبک های بومی منطقه Pithophora تهیه شده است که مانع عبور ویروس ها و باکتری ها از خود می شود.

Pithophora ماکرو جلبکی هست که در بیشتر قسمت های بنگلادش دیده می شود. از رشته های بلند و شاخه داری تشکیل شده که مردم محلی به آن شولا(Shewla) می گویند. این جلبک در برابر شرایط محیطی مختلف بسیار مقاوم است. همچنین از این جلبک می توان به عنوان زیست پالاینده محیط از فلزات سنگینی چون مس و سرب استفاده کرد.

تصفیه آب با جلبک

کشت و برداشت ماکرو جلبک | سفید کردن و تولید فیلترهای نانوسلولزی

مراحل کشت و برداشت ماکرو جلبک و فرآیند سفید کردن و تولید فیلترهای نانوسلولزی از ماکروجلبک  Pithophora در شکل بالا نشان داده شده است. پس از برداشت جلبک و سفید کردن آن، خمیر جلبک تحت فشار با دستگاه های خاص به لایه نازکی با ضخامت 26 میکرومتر تبدیل می شود.

پس از اندازه گیری ویژگی های لازم از جمله فطر منافذ، توانایی به دام انداختن عوامل بیماریزا و … نتایج نشان دادند که در تست های آزمایشگاهی، 99.99%  فاکتورهای بیماری زا از آب جدا شده است . آزمایشات نشان دادند که 300 میلی متر از کاغذ فیلتر تهیه شده از   Pithophoraقادر به پاکسازی 3 لیترآب آشامیدنی از پاتوژن ها در طول مدت 25 دقیقه است.  نکته مهم ارزان  و آسان بودن مراحل کشت و برداشت جلبک  و فرآیند تهیه کاغذ فیلتر است که از نظر  اقتصادی کاملا به صرفه است.

پیشنهاد مطالعه: جلبک ها در طبیعت چه نوری را جذب می کنند؟

تصفیه آب با جلبک

تصویر میکروسکوپ الکترونی از کاغذ فیلتر قبل(سمت چپ) و بعد از فیلتر کردن آب آلوده (سمت راست). در تصویر سمت راست سطح فیلتر به طور کامل با رسوبات پوشیده شده است.

تصفیه بهینه آب

«دسترسی به آب سالم، باعث ارتقای سلامت جامعه و از بین بردن فقر می شود.» این اعتقاد پروفسور صدیق- ربانی استاد دانشگاه دهاکا و مدیر پروژه در بنگلادش است. به نظر او با ارتقای سیستم تهیه کاغذ فیلتر از این جلبک ها و کاهش مرگ و میر ناشی از آلودگی آب، کیفیت زندگی میلیون ها نفر از مردم بهبود می یابد.

مقاله مفید: ترکیب ضد سرطانی جلبک ها

کلمات کلیدی: بحران آب، آب آشامیدنی، فیلتر تصفیه، ماکروجلبک Pithophora

دسته بندی: منابع زیستی، فناوری های نوین، محیط زیست و توسعه پایدار

منابع:

https://news.algaeworld.org/2019/08/algae-derived-paper-filters-pathogens-out-of-water/

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acssuschemeng.9b03905

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304389407011065

بانک سلول های گیاهی زیست هاب | پرورش جلبک | پرورش سلول گیاهی

یک دیدگاه بگذارید

راه های ارتباطی

@zisthub

09120269404

zisthubco@gmail.com